Türkçe İngilizce

PROF.DR. GÜLİZ ONAT KİMDİR?

Uluslararası Emzirme Danışmanı (IBCLC)

Kadın Sağlığı, Doğum ve Cinsel Sağlık Danışmanı

Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği Profesörüyüm. Kadın sağlığının bir “bütün” olduğuna inanıyorum. Bütüncü bu bakış açımdan yola çıkarak bir kadının doğurganlığını bütünleyen şeylerin başında cinsel sağlık ve egzersizin de önemli olduğunu düşünüp, bu konularda kendimi geliştirmeyi seçtim. Yüksek lisans ve doktora tezimde cinsellik çalıştığım için, deneyim ve gözlemlerimi de işin içine katarak yol almak kolay oldu. 

Doktora tezimde tüp bebek adayları ile çalıştığımdan, bu alanda deneyim kazandım. Hamileliği kolaylaştırıcı faktörleri onlara anlatmak üzere özel seanslar yapıyorum.

International Board of Lactation Consultant Examiner (Uluslararası Emzirme Danışmanları Adayları Kurulu), süt verme dönemi ve emzirme bakımında, uygulayıcıları sertifikalandırmada, dünya çapında en güvenilir kuruluştur.  Süt verme dönemi ve emzirme bakımında en iyi standartları oluşturur ve bu standartları karşılayanlara dünya çapında geçerli sertifika verir. Bu sertifikayı alabilmek için adaylar, belli saatlik danışmanlık yapmanın yanı sıra zorlu bir sınavdan geçirilir. Bu sertifika sahipleri "Uluslararası Kurul Sertifikalı Emzirme Danışmanı" (IBCLC) ünvanı alır.  

Ülkemizdeki hemşireler arasında bu sertifikaya sahip ilk ve şu an için tek hemşireyim. Bir vakıf üniversitesinde ebelik bölümünde ebe öğrenci yetiştirmenin yanı sıra, emzirme konusunda güçlük yaşayan anneleri evlerinde ziyaret ederek, emzirme danışmanlığı başta olmak üzere hamile, doğum ve cinsel danışmanlık yapmakta, hamile pilatesi dersleri vermekteyim.

Aldığım Eğitimler:

Comprehensive Lactation Education (2013); Sağlık Bakanlığı’ndan "emzirme danışmanlığı (2008)" ve "yenidoğan yeniden canlandırma (2007)", İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi "Doğum öncesi eğitim için eğitici eğitimi (2004)", Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nden Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 1. Modül eğitimi ve cinsel sağlık danışmanlığı sertifikalarının sahibiyim.

Pilates Eğitimim

Doğal doğumun bir parçası da bilgilenme kadar kasları doğuma hazırlamak. Doğum ve emzirme danışmanı, yıllarını doğumhanede geçirmiş bir uzman hemşire olarak, tüm bu bilgilerimi birleştirerek, anneleri doğal doğuma yönlendirmek istedim. Bunun bir yolu olarak hamile pilatesini seçtim. Uluslararası Pilates Federasyonu ve Türkiye Cimnastik Federasyonu başta olmak üzere pek çok kurumdan eğitimlerimi tamamladım. Son üç senedir annelerin beden, ruh ve zihinlerini pilates yoluyla doğal doğuma hazırlıyorum.

 "Kadına karşı şiddete hayır" aktivistlerindenim. Bölüm başkanlığını yaptığım ebe öğrencilerim için yeni vizyonlar geliştirerek, "doğumun doğallığına saygı" çerçevesi içinde mesleklerini en iyi nasıl yapabileceklerine temellenmiş bir öğretim programı oluşturdum. Yaşam boyu öğrenme ilkesine inanarak, kendimi geliştirmeye, kadınlara/annelere yardım etmeye ve hayallerimin peşinden gitmeye devam etmekteyim.

Beni sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Güzel bir youtube kanalım var. Instagramda bilgilendirici videolar paylaşıyorum. Facebook için emzirmedanısmanlıgı sayfası var. Sayfanın en üsttünde yer alan ikonlardan ulaşabilirsiniz. 

Annelerin memnuniyetleri için ziyaretçi defterini okuyabilir  ve memnuniyet penceresinden videolarını izleyebilirsiniz.

"Bu güzel günler geri gelmeyecek. BEBEĞİNİZLE EMZİRME AŞKINIZ HİÇ BİTMESİN”

Ziyaretçi Defteri

Güliz Onat kimdir? Kadın sağlığına kendince ne gibi katkılar yapar?

Güliz Onat kimdir? Kadın sağlığına kendince ne gibi katkılar yapar?

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024